Shock989
Shock989 Shock989
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Express $7.45 for 2.5 pounds of round steak as a unit rate. Show your work.

Respuesta :

reinscad0
reinscad0 reinscad0
  • 04-02-2021

Answer:

unit rate: $7.45/2.5 lbs of steak

--------------------------------

reduced:

7.45 dollars /2.5 pounds

GCF=0.5

7.45/0.5=14.9$

2.5/0.5=5

unit rate:

$14.9/5 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
NaziatNida NaziatNida
  • 04-02-2021

Answer:

$14.9/5 pounds

Step-by-step explanation:

unit rate: $7.45/2.5 lbs of steak

--------------------------------

reduced:

7.45 dollars /2.5 pounds

GCF=0.5

7.45/0.5=14.9$

2.5/0.5=5

unit rate:

$14.9/5 pounds

Hope this helps. pls mark as brainiest

Answer Link

Otras preguntas

How does the internet itself illustrate cooperation and kindness
What does a botanophile love
What incident caused Castro and Cuba to become closely allied with Russia?
If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?
Identify the subject(s) and verb(s) (including helping verbs) in the following sentence. Shelley went to the store and bought a new dress. subject(s) verb(s)
I'm purchasing a water bottle you want to make sure it doesn't have this chemical
explain how Achebe portrays the Igbo customs (Things Fall Apart)
PLZZZZZZZZZ ANSWER 25 thanks
Since the Constitution went into effect in 1789, hundreds of ammendments (sp) have been added to it.
Perform the indicated operation. (5 - 2i 2) 2