Seudónimo Seudónimo
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

The unit price of a 128-ounce jug of milk is 4.8 cents per ounce. A 64-ounce carton of milk has a unit price of 5.1 cents per ounce. Approximately how much money is saved by purchasing a larger jug instead of two cartons?
$0.38
$0.54
$4.27
$6.14

Respuesta :

IsabellaFlores1208
IsabellaFlores1208 IsabellaFlores1208
  • 03-02-2021
Pretty sure it’s $0.38. Hope this helped :)
Answer Link
Jaygoa5214
Jaygoa5214 Jaygoa5214
  • 05-02-2021

Answer:

$0.38

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

CAN YOU PLES FRIEND ME
PROJECT: SUMMARIZE IT! The ability to summarize information is a vital component to understanding the information you read in your coursework. To summarize info
9,835/63 what is the answer and what is the remainder
2/3m^5 - 5/7m^5n^8 I need an explanation of this problem.
Convert the population of Texas to Scientific notation. There are 28,000,000 people living in Texas.
In a given country the average price of a gallon of unleaded gasoline in 1997 was $1.58 in 2010 the average price was $3.11 find and interpret the average rate
1+0.9+0.08+0.001 Somebody can help me please
Write 0.65% as a fraction in simplest form.
My boss is pregnant is it ok to knit him and his husband a baby sweater?
What element is in period 4, group 12?