jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

It took Lisa 2 hours to read the first 100 pages of a book. Then she read the last 44 pages in 1 hour. How many pages did she read per minute for the whole book
Any ideas? Thanks in advance
The massacre of over 1 million Armenians during and immediately after World War I was directed by
on what shelf of the school library one half of the books are about sports Josie sees that 3/4 of the sports books are about basketball what fraction of the boo
help plz need answer 20 pts!!!!!!!!!!!!Complete the sentence. The lower the hydrogen ion concentration, the ______ the pH. higher lower closer to 7 closer to 02
Abby, Julia, Kim, and Jeanie had collected donations following a walkathon. Abby had collected 3 times as much as Julia. Kim had collected $25 less than Abby. J
Michael reads 12 pages of a book in 18 minutes,8 pages in 12 minutes and 20 pages in 30 minutes. Is this a proportional relationship? If so, what is the consta
Drew painted his uncle's barn on Saturday. It took him 4 hours to paint the whole barn, and his uncle paid him 60 dollars for his work. What was Drew's pay rate
A bag contains blue marbles and red marbles, 48 in total. The number of blue marbles is 9 more than 2 times the number of red marbles. How many blue marbles are
Any ideas? Thanks in advance