moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

What did the five spots of paint on the outside of the house reveal? A)The precautions the house took to defend itself B)The new paint colors Mrs. McClellan
What was one of the advantages that the United States had over Europe regarding the Industrial Revolution? The United States had a continuous supply of potentia
When supply is higher than the mean price will
Slaves increased their personal support by ?
in the story chrysanthemums, what summarizes the way Henry treats Elisa
Which correspondence is equivalent to Δ PQR↔ΔSTU? A) Δ RQP ↔ ΔUTS? B) Δ PRQ ↔ ΔTUS? C) Δ RPQ ↔ ΔSUT? D) Δ QRP ↔ ΔUST?
A car that was worth $10,000 last year is worth $9,000 this year. What was the percent of decrease in the value of the car? A. 1% B. 9% C. 10% D. 11%
The Punnett square illustrates a cross for flower position in the pea plant. The phenotypes and genotypes of the parents have been given. The allele for axial p
I need help please???):
Xavier boiled 45 grams of water. If all of the water changed into a gas, what would be the weight of the water vapor?