amayaaa amayaaa
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

Four friends purchase 18.4 pounds of peaches. The peaches cost $1.75 per pound. The friends share the cost of the peaches equally. Enter the amount that each person pays.

Respuesta :

genesis3230
genesis3230 genesis3230
  • 01-11-2016
18.4 x 1.75 = $32.20
32.20 / 4 = $8.05
Answer each friend paid $8.05
Answer Link

Otras preguntas

what number decreased by 3.5 equals 12.7 i have to write an equation then solve the problem
Who is going to be the next president? Donald Trump or Joe Biden?
In 1980 Mount St. Helens in Washington state erupted. What were some of the destructive forces that occurred
Describe the differences and similarities surrounding the circumstances that caused the financial crisis during the 1980s and the crisis of 2007.
Giving out 15 points to whoever answers early! Are “moving pictures” really moving? Yes or no? EXPLAIN your answer below. (I’m just having problems like how I
How can help me with (c)
How did Islam become the biggest influence In North Africa?​
when your injury has been iced and wrapped what do you do next
define application software​
If Brendon Urie has a wife, and he is Ryden, what does that mean?