Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

Could a mixture be made up of only elements ?
The feeling of fervent devotion toward one’s nation above all others is known as?
Find the reciprocal of the number. Multiply to check your answer. HELP 1 1/2 A. 3/2 B. 2/3 C. 2/11 D. 11/2
The sum of Andre and Brandons scores on a math quiz is 180. Andres score is 2 times as much as 30 less than Brandons score. Find each students quiz score.
Which correctly gives the expression using addition? –18.6 – 31.5 a. –18.6+31.5 b. 18.6+31.5 c. 18.6+(–31.5) d. –18.6+(–31.5)
Which of the following describes an achievement of the Sumer civilization? A. The establishment of social equality for all men and women B. The development of t
An extended __________ is a comparison that says one thing is another for several lines, for a stanza, or throughout a poem. Simile metaphor symbol theme
Colin uses his phone for everything, so he likes to keep it with him at all times. Lately, though, he's found it difficult to concentrate when he's studying bec
what is 46% as a fraction in simplest form
what is 1/6 plus 3/8 all together