Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

Which prophet and religion does the timeline describe? A. Moses and Judaism B. Muhammad and Islam C. Zarathushtra and Zoroastrianism D. Siddhartha Gautama and
The income statement of Dolan Corporation for 2017 included the following items: Interest Revenue $141,000 Salaries and Wages Expense 210,000 Insurance Expense
what is this measurement?
8x-6>6x help me please
Describe three kinds of relationships between two bodies of rock that indicate which of the two bodies is the younger one.
An assembly consists of three mechanical components. Suppose that the probabilities that the first, second, and third components meet specifications are 0.95, 0
the slope of (18,-65), and (84,-43)
The National Response Framework is: A. Written exclusively for professional emergency management practitioners. B. Triggered following a declaration by the Se
Simplify the expression (1/5k)^2
Simplify the expression -8(12)