isabellesoliss4350 isabellesoliss4350
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A bake sale has 5 brownies for sale. Each brownie was cut into 4 slices. Each slice was sold for $7. What was the total amount earned for the sale of all the brownies?

Respuesta :

hemgarg0765
hemgarg0765 hemgarg0765
  • 02-02-2021

Answer:

140

Step-by-step explanation:

5 times 4 is 20 which is the amount of browiners 20 times 7 is 140

Answer Link
christiangrund25
christiangrund25 christiangrund25
  • 02-02-2021

Answer:

140$

Step-by-step explanation:

muliplication

4x5=20

20x7=140

Answer Link

Otras preguntas

opinion writing about parents pick out the child clothes​
Find the standard deviation, σ, for the binomial distribution with n = 38 and p = 0.4. Group of answer choices σ = 3.02 σ = 7.14 σ = 0.61 σ = 6.29
In China, the use of the year number for emperors began with which emperor in which dynasty? Which thinker of the Western Han Dynasty put Confucianism on an ort
....................................
It is 4:00pm. In a 24- hour clock, how do you record time?a. 2400b.4000c.1600d.0004
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $44.95. What is the unit price of the pairs of gloves
State whether amino acids are found in animals, plants or both? 1) Animals 2) Plants 3) Both
(2+5)-4 to the power of 2
the power of the federal government are
Find the slope of the line through each pair of points: (3,4) and (3,-4) m=?