huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Rosencrantz and Guildenstern respond to their situation in different ways. Guildenstern questions the world around him and his place in it. Rosencrantz seems bl
What’s the value of X when 10 X equals 12
I just need to know the answer pls
On dispose d'un carré de métal de 40 cm de côté. Pour fabriquer une boîte parallélépipèdique, on enlève à chaque coin un carré de côté x et on relève les bords
Child Labor and Women’s Suffrage July 22, 1905 Speech by Florence Kelley 1 We have, in this country, two million children under the age of sixteen years who are
Rosencrantz and Guildenstern respond to their situation in different ways. Guildenstern questions the world around him and his place in it. Rosencrantz seems bl
Ethnocentrism in research refers to _____.
2. What do fung grow from? A seeds B. flowers C spores & most D. fruit​
Tomas and Saturn are partners who share income in the ratio of 3:1. Their capital balances are Br. 40,000 and Br. 60,000 respectively. Income Summary has a c
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!