giselleg729
giselleg729 giselleg729
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

The steak is priced at 4 pounds for $2. How much is the steak per pound?

Is it 1 dollar for 2 pounds?

Respuesta :

vanedian1931
vanedian1931 vanedian1931
  • 02-02-2021
The answer is 2 pounds for $1 because you divide 4 by 2 then divide 2 by 2 so 2 pounds for $1.
Answer Link
ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

The steak per pound : 2/4 = $1/2=$0.5/ pound

Is it 1 dollar for 2 pound  :   It's correct

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which words create an order of events in the poem "Friends" and "giggles" "Without" and "words" "Crouched" and "low" "Before" and "finally"
Please help me on this math question
You roll a die and then roll the die again. How many possible outcomes are there in the sample space? * Your answer
7. Why do Aleck Scallan and others have no idea when they will be picked up from the overpass?
Steven has 110 baseball cards. Steven and Lucas have more than 124 baseball cards together. If b represents the number of baseball cards Lucas has, which of the
Make h the subject of the formula A = 2tr (r + h)
A farmer has some sheep. The total weight of these sheep is 114 kg.The farmer buys three more sheep. The mean weight of these three sheep is 26 kg.The mean weig
Someone help with this midpoint question please
Explain the significance of Simon de Montfort for the development of democratic government
What is the difference between metaphase in mitosis and metaphase II in meiosis? How are they the same?