ObiAni
ObiAni ObiAni
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

pls help or i will get an F
one easy question

pls help or i will get an F one easy question class=

Respuesta :

billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 03-02-2021

Answer:

p = 5.88/3 –.75

The original be price was $1.21 per lb pound

Step-by-step explanation:

To find the new price per pound, divide 5.88 by 3.

Then subtract .75 from the new be price to find the original price.

5.88/3 = 1.96

1.96 –.75 = 1.21

Answer Link

Otras preguntas

If five notebooks cost $5.25, how much will three notebooks cost?
In an examination there are four multiple choice questions with 3 options each, of which one option is the correct answer. In how many ways can a student answer
60 is 10 times as much as what?60 is 1/10 of what?
find the product ad quotient of each pair numbers 24.6 and 1.2
What is 28.09 to the nearest tenths
Please solve number 27.) -5(3-q) +4 =5q-11
What is 25.2<1.5y+1.2
To make fruit salad,Sara uses 28 ounces of pineapple,21 ounces of apples,19 ounces of bananas,and 16 ounces of mango.how many 6- ounce servings of fruit salad c
What is determined by motion and the spacing of particles?
In the Sumerian civilization, the purpose of a ziggurat was to