msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

Please help with this math problem GE light bulbs are supposed to last for 1200 hours. However, light bulbs of this type last only 1185 hours with standard devi
how many halves are in 35/10?
what does the word door mean
if a helicopter at 2,000 meters begins to descend at 3 meers per second, how far is the helicopter from the ground after a minute a half
Which word in the sentence, if any, should be followed by a comma? Our dog is a retriever which is a type of dog bred for hunting. A. retriever B. dog C. Th
There is a story that a man and not a man Saw and did not see a bird and not a bird Perched on a branch and not a branch And hit him and did not hit him with a
What was the compromise made in the Missouri Compromise? A) To create a slave state and a non-slave state B) To create a free state where fugitive slaves could
Directions: Create an example food chain for a simulated ecosystem that shows the transfer of energy starting with the sun and ending with the wolf. You will ne
How many more people were in the North than the South? (Civil War)
Golgi bodies are organelles that process and package macromolecules, such as proteins and lipids, for export out of the cell. Given this information, which of t