rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following could be the side lengths of a right triangle? a. 3, 13 and 14 b. 4, 5, and 6 c. 4, 9, and 10 d. 5, 10, and 15 e. 5, 12, and 13
Which of the following is most likely to reduce the kinds of group biases that exist in face-to-face groups? A. crowd psychology B. herd mentality C. crowdsourc
What year was Christopher Columbus born in?​
What are all of the components that make up galaxies bound by? A. Dark energy B. Dark matter C. Gravity D. Redshift
Which poetic device is used in the poem?
The main span of the Brooklyn Bridge is 1595 feet long. The Golden Gate Bridge is about 263% of the length of the Brooklyn Bridge. To the nearest hundred feet,
Calculate the area of a circle of radius 7cm. One sector of this circle has an area of 49.5cm^2 What is the angle at the centre of this?
MORE MORE FREE POIN'T
Justin is walking around an area that has few trees and many tall grasses. In which biome is Justin most likely walking? A deciduous forest B grassland C desert
What are all of the components that make up galaxies bound by? A. Dark energy B. Dark matter C. Gravity D. Redshift