smohammed2022 smohammed2022
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

the phoenix store sells two diferent packages of colored pencils. Package a contains 6 pencils and cost $3.48. brand b contains 11 pencils, and cost $6.49. what is the difference in cost, in dollars,per pencil between the two brands which is the better buy brainly

Respuesta :

tgg13
tgg13 tgg13
  • 04-01-2021

Answer:

Difference in dollars: $3.01

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A 100 pound person on earth would weigh about 4*4*4*4pounds on Jupiter. Evaluate the expression to determine how much a 100 pound person would weighing jupiter
A person throws a tennis ball 6 m/s straight up. How long does it take for it to come back to their hand?
what did percy's mother,sally want to do with her life? why didn't she?
List the first 3 common multiples of 2 and 3 , 3 and 6
give answer as a mixed number 3/5 + 4/5 =
Number pattern 1,1,2,6,24,120
A large container holds 8 gallons of water. It begins leaking at a constant rate. After 16 minutes, the container has 7 gallons of water left.
a cartographer runs a printing press. true or false?
each student in ms sikes's kindergarten class has a box of crayons. each box has 36 crayons.if there are 18 students in ms sikes class how many crayons are ther
72/100 in simplest form