rshelly14033
rshelly14033 rshelly14033
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

it costs $2.48 for a 16 ounce jar of peanut butter and $5.44 for a 40 ounce jar. which jar is the better buy

Respuesta :

donovannnnn donovannnnn
  • 04-01-2021
second one, please mark branliest
Answer Link

Otras preguntas

Does anyone know this? X=?
Gravitational force is weaker between objects that are closer together. True False
In a group of 294 students, 130 are seniors and 121 are males. Exactly one-half of seniors are females. If a student is randomly selected, what is the probabili
The price of bananas went from $0.20 per lb to $0.60 per lb in four years. Find the rate of change of the price of bananas. A) $0.05 per pound per year B) $0.
Apply the rules for order of operations to simplify (2− 1) + 32 ÷ 3.
Find an angle between 0° and 360° that is coterminal with ?284° .
I'm having trouble understanding how to do this. I know i'm supposed to convert the standard form to slope-intercept form which gives me answer D. I'm just havi
A manner of studying human development that takes into account all phases of life is referred to as the:
The price of bananas went from $0.20 per lb to $0.60 per lb in four years. Find the rate of change of the price of bananas. A) $0.05 per pound per year B) $0.
In Trial 1, you will use 0.50 g of aluminum, and in Trial 2, you will use only 0.25 g. Why will you vary the amount of aluminum?