evelynngordon8
evelynngordon8 evelynngordon8
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Deveney bought 4 DVDs for $25.20. What was the price per DVD?

Respuesta :

arrontekamila
arrontekamila arrontekamila
  • 01-01-2021

Answer:

$6.30 per DVD

Step-by-step explanation:

25.20/4= 6.3

Answer Link

Otras preguntas

Andre constructs the image of line n under a dilation centered at point O that is not on line n. Becca construct a different image of line n under a dilation ce
Taylor buys 6 bus tickets. He pays for the tickets with a $20 bill. Let c represent the cost of each ticket. Which expression shows how much change Taylor will
What is the slope of the straight line through points (2,8) and (4,6) ?
Define the precautionary principle and illustrate its usefulness with regard to the ecological issues facing society.
Greenhouse gases make up what percentage of Earth's atmosphere? A. less than 1% B. between 1% and 5% C. between 5% and 20% D. over 20%
A _______ agrees to help an immigrant become a citizen.
a grocery store paid $41.54 for 2 crates of milk how much was for one
(T/F) In Figure 20-4, the structure labeled C is protein. (Use the attached diagram) Give answer if false
_______converts sound waves into electrochemical impulses, which are transmitted to the brain. cochlea eardrum pinna
Find the 15th term of the geometric sequence 3,−12,48,.