M16fullouto
M16fullouto M16fullouto
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

If the number of candy canes is proportional to the price and 12 candy canes cost $3.00, how much would it cost for 20 candy canes?

Respuesta :

reguser315
reguser315 reguser315
  • 01-01-2021
12/$3=20/x is the formula. Then cross multiply to get 12x=60, so x=$5.
Answer Link

Otras preguntas

Ethan burns 659 calories when he runs for 1 hour. Suppose he runs for 5 houtse in one week. How many calories does Ethan burn in 5 hours?
integers from 1 to 50
the part of the computer that contains the brain, or cantral processing unit, it also known as the
Find the perimeter of the image below: 37 units 38 units 39 units 40 units
which number belongs to the solution set of the equation below? 8x=120
the paris agreement was between?
what is the value of the expression |x y| |z| when x = –6, y = 4, and z = –13?
Which type of energy transformation is taking place when natural gas is used to heat water? A.chemical energy into thermal energy B.thermal energy into mechanic
Which example is an organism? A. bacteria B. heart C. clay D. soil
which primary source document could help a historian understand why the civil war started