danielle5212 danielle5212
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Alexa bought 2 1/3 pounds of turkey for 26.25. What is the cost per pound?

Respuesta :

amairs
amairs amairs
  • 03-12-2020

Answer:

11.25

Step-by-step explanation:

Answer Link
jadaconnell
jadaconnell jadaconnell
  • 03-12-2020

Answer:

approximatly $11.25

Step-by-step explanation:

26.25/2.333333 = 11.2500000161

Answer Link

Otras preguntas

This graph uses large amounts of data. It is an example of which method of studying historical cause and effect?
Why are rates usually written like unit rates
We know that "the bean eaters" is an example of third person narration because a. the narrator speaks about the characters without being one of them. b. the n
Which of the following did the Wilmot Proviso provide for? It extended the 36°30' line to the Pacific Ocean. It allowed states north of the line to be slave. I
I need help with both questions please: Part A: A coffee shop uses 4 L of milk every day. If there are 15 L of milk in the fridge, after how many days will more
A boat is anchored 2.2 km due south of a lighthouse. Along the shore, the town of Beachton is 16.8 km due east of the lighthouse. Enter a number in the box to
In the following sentence, which word is the adverb? The game was nearly over.
20 points need help plz
Fiona recorded the number of miles she biked each day last week as shown below. 4, 7, 4, 10, 5 The mean is given by m = 6. Which equation shows the variance f
Reptiles do not live in the Arctic; however, some birds do live in the Arctic even though they evolved from reptiles. Offer an explanation for this fact. Includ