caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

What was the journey to the United States like for many immigrants?
Why there's little rain in the desert or even none at all?​
The epithet (describing terms) "Laertes' son," frequently applied to Odysseus, emphasizes *
where are the photic, aphotic, littoral, limnetic, and benthic zones located at in a lake
hi please help this question is based on what you thinkDoes luck play a roll in evolution ? Explain.​
Her life is a revolving dream Of languid and sequestered ease; Her girdles and her fillets gleam Like changing fires on sunset seas; Her raiment is lik
Michael has 1/2 of a fabric to make book covers. Each book cover is made from 1/8 of a yard of fabric. How many book covers can Michael make?
The focal point of most ads is _____.
6. In the continental US rainwater that falls west of the Great Continental Divide will eventually end up flowing to which ocean?
The tape diagram represents an equation.​