chanelrivera112 chanelrivera112
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

rachaelanngilmore27 rachaelanngilmore27
  • 02-12-2020
$224.75 divided by 15.5 = 14.5 i used a calculator
Answer Link
rafh2435
rafh2435 rafh2435
  • 02-12-2020

Answer:$14.50

Step-by-step explanation:

Divide 224.75 by 15.5 and you will get the cost for per week.

Answer Link

Otras preguntas

Reduce 5/15 to its lowest terms
The Cube root of 66 is between which two integers?
with reference to a universal set, the inclusion of a subset in another is relation which is a) symmetric only b) transitive only c) reflexive only d) None of t
Which series represents the flow of thermal energy in a home with a refrigeration cooling system?Inside air coolant in cooling system – outside airX Fuel- air i
can somewon help me plz
Find the smallest positive integer that satisfies both of the following equations: = 3 (mod4) and = 5 (mod6)
The following argument is an instance of one of the five inference forms MP, MT, HS, DS, Conj. Identify the form. [(P ≡ T) • (H • N)] ⊃ (T ⊃ ~S) (T ⊃ ~S) ⊃ [(H
ਡwhat is oral history? ​
Drag the correct labels to the box. Not all labels will be used. Identify the statements that correctly describe the story of the ancient Hebrews. The people fi
Glucose has formula C6 H12 O6.Calculate the number of Hydrogen atoms present in 18 g of glucose please help​​