abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Why does Hale visit the Proctors? What might this suggest about his personality?
1 A chemical formula that shows the number and kinds of atoms in a molecule, but not the arrangement of the atoms. 2. the force that holds two atoms together 3.
Given h(x)=-x+2, find h(2)
How does Washington try to convince the states that this new Constitution is in their best interest?
Cuál es la operación de 2/3mas6/9
Fill the blank with a suitable word or phrase. Inspector Smith questioned ten people, .............. could give him any useful information.
To narrow one's focus in order to become an expert at producing a particular good or service is to __________. A. specialize B. expand C. enlarge D. contract
Please answer I’ll mark as brainliest
Which types of triangles can have three angles that measure less than 90°? equilateral triangle acute triangle isosceles triangle right triangle
To make a. 250 m solution, one could take 0. 250 moles of solute and add.