rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

You can enter numbers in the Zoom field to zoom in or out a precise amount. True or false
omg help plz i hate ixl
What are the similarities and differences in the definition of freedom in the two documents? Eric Foner - Give Me Liberty!: Voices of Freedom Chapter 16
whats a good topic sentence for entertainment on smartphones
A hot air balloon is flying at an altitude of 4000 feet. It reduces its altitude by 3% in order to change direction. After it changes direction, it increases it
Galaxies are arranged in groups that are bound together by….
Find the volume of the composite figure.
While shopping for clothes, Curtis spent $42 less than 3 times what Jaclyn spent. Curtis spent $30. Write and solve an equation to find how much Jaclyn spent. L
what is 3/10 divided by 2/4
a 1. Harsh in taste or odor; sharp in manner or temper a. reprimand b. resolve C. acrid d. concentric