americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

This is a GCSE maths question which i don’t understand.
which is the biggest planet in our solar system
can someone explain please??? I have a few of these. ​
-> What is permanant induction?
Describe the ways in which your neighborhood or school's neighborhood has been designed for human powered transportation. Write about the features it has or doe
Which of the following ions has the smallest ionic radius? A. C4+ B. B3+ C. Be2+ D. Li+
A computer can sort x objects in t seconds, as modeled by the function below: t=0.007x2 + 0.003x How many objects are required to keep the computer busy for exa
Which of the following ions has the smallest ionic radius? A. C4+ B. B3+ C. Be2+ D. Li+
write two examples and two characteristics of monocot and dicot plant​
4. Simplify the expression. -3 (b-7)