jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

form the possessive of plural nouns that do not end in s by adding _____. ' 's s' s
8 39/40 show your work
you deposit $7,900 in a money-market account that pays an annual interest rate of 4.3%. the interest is compounded quarterly. how much money will you have after
Which of the following are true of the conquests of Pizarro and Cortes? The rulers of the Indian nations met them freely. They used extensive negotiations to g
there are 275 people in the movie theater. the same number of people are seated in each of the 5 different sections of theater. how many people are seated in ea
the opposite of 3 times a number is greater then 12
a square sandbox has an area of 25ft to the power of 2. what is length of each of its sides
In Emily Dickinson's poem "324" ("Some keep the Sabbath going to Church"), what does the speaker prefer to listen to?
People please help me in this math homework
An essay that takes the reader through a town, stopping at significant points along the way, is organized using A. spatial order. B. chronological order.