ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

"The figure represents the overhead view of a deck surrounding a hot tub. What is the area of the deck? Round to the nearest tenth. "
A consequence of yo-yo dieting is that
what is a hotel boy in a hotel
The qing hairstyle dictated for men....
X -1÷8 = 20 then X equals
"Elsie is making a quilt using quilt blocks like the one in the diagram. a. How many lines of symmetry are there? b. Does the quilt square have rotational sym
What nation experienced the Velvet Revolution, a peaceful and non-violent movement to remove Communists from power?
how can become smart
Thee harsh conditions imposed by the treaty of Versailles after World War I helped lay
Point O is the centre of the circle. What is the value of x? (Assume that lines that appear to be tangent are tangent)