taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Dan's cat Empurrium is planning for the new opening in either Seattle, Everett or Bellevue! Using historical data from the first location, management has determ
HELLLLLLLLLLP MEEEEEEEE PLSTHIS QUESTION IS NOT HARD BUT MY BRAIN DOESNT GET IT. the last answer choice is blocked but it says 0 only sample 4​
During Reconstruction, the passage of the Thirteenth Amendment
Quadrilateral ABCD is similiar to quadrilateral EFGH. The lengths of the three longest sides in quadrilateral ABCD are 20 feet, 18 feet, and 14 feet long. If th
NEED HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST
11. If you come to England, it will be a good ________ for you to improve your English. A. opportunity B. advantage C. experience D. possibility
what is photosynthesis?​
No one has been able to satisfactorily explain how or ………… The Moon sporadically sparks. a. when b. why c. what d. which
Define employment. Write in brief about international employment.​
Suppose that 10% of all steel shafts produced by a process are nonconforming but can be reworked (rather than having to be scrapped). Consider a random sample o