WARZONETYRONE
WARZONETYRONE WARZONETYRONE
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

I need some help with this

I need some help with this class=

Respuesta :

val714 val714
  • 02-11-2020
Well if you divide 17.50 by 5 it would give you how much each bag is which is 3.50 so now multiply 3.50 time 8 and the final answer would be $28
Answer Link
oddjobsbellemeade123
oddjobsbellemeade123 oddjobsbellemeade123
  • 02-11-2020

Answer:

$28 for 8 bags

Step-by-step explanation:

This is solving for unit rate, then multiplying. SO, first you need to find out how much it is per bag which would be $3.50, then multiply that by 8, to get 28.

Answer Link

Otras preguntas

June and Armando are each in a hot air balloon. Armando's balloon is at a slightly higher elevation than June's. The two balloons are 100 ft apart June notices
[tex]2s+5\geq 49[/tex]
three important events involving both Elie and his father
How can we develop the skill of an orator
The US Constitution: Preamble, Articles and Amendments
Wanna play Among Us with me? Code NMGWIF
my brother is gay what is his name
What is the purpose of US Not Greatest Country Ever by Michael Kinsley? The article is on Politico.
Solve 4 + 3n ≥ 1 for n.
Enter the value for x that makes the equation 16=−4(x−1)+4 true.