dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

John owes a debt of $500 to his landlord. His father has agreed to pay 3 5 of this amount for him. How much will his father pay?
i need help on this one
A dog chases a cat in a circular path around the base of a tree. the velocity of the dog is 5.4 m/s. if the centripetal acceleration of the dog is 48.6 m/s2, wh
30 POINTS!!! ANSWER QUICK!!! Read the excerpt from North Carolina’s 1861 ordinance to dissolve the Union. We, the people of the State of North Carolina . . .
Molecules can be made of atoms of
what is the 100th term of the sequence
Jazz music is a blend of which four musical styles? - Ragtime - Blues - Spirituals - Calypso - Work songs
Leonardo, Donatello,and Michelangelo each brought a skateboard last weekend.Leonardo’s board was 25% off of $125,Donatello’s board was 10% off of 110%, and Mich
A CD usually sells for $14.00. If the CD is 10% off, and sales tax is 6%, what is the total price of the CD, including tax?
During any type of mineral growth, atoms accumulate on _______.