bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following transformations will always produce a congruent figure?
I'LL MARK BRAINLIEST!!!! What are some examples of metaphors in the song "Lose Yourself" by Eminem?
What is H2O?!?!?!?!?!?!
At ​$1.32 million​, they closed last month for...19 percent above what they paid in​ 2007." How much did they pay in​ 2007?
The Sixth Amendment of the U.S. Constitution guarantees the right to which of the following?
HELP QUICK! A survey of 57 customers was taken at a bookstore regarding the types of books purchased. The survey found that 33 customers purchased mysteries​, 2
How does cloud cover affect how much infrared light is reflected back to the ground?
For the following geometric sequence, find the recursive formula. {-80, 20, -5, ...} I need help :')
Evaluate 3(a + b + c)squared for a = 2, b = 3, and c = 4. a. 54 b. 243 c.729 Please add solution thanks.
How do you create a data set with 8 points in it that has a mean of approximately 10 and a standard deviation of approximately 1?