ciarnkanode58 ciarnkanode58
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 candies cost 90 cents. What is the cost of a candy? Let x be the cost of a candy.

Respuesta :

samwttf samwttf
  • 02-10-2020
one piece of candy costs ¢30 each.
x=.30
Answer Link

Otras preguntas

Your English teacher had decided to randomly assign poems for the class to read. The syllabus includes 2 poems by Shakespeare, 5 poems by Coleridge, 4 poems by
Briefly outline a procedure you could use to determine the hc2h3o2 concentration in a vinegar sample
Monisha decides to join a gym for a minimum of one month to train for a triathlon. The gym charges a joining fee of $100 and a monthly fee of $37. If x represen
Tom has taken out a loan for college. He started paying off the loan with a first payment of $200. Each month he pays, he wants to pay back 1.2 times as the a
which function has zeros -4 and 2
A student performed the composition / on figure A. Evaluate the student’s completion of the composition. A. The student performed the composition correctly. B.
which function has zeros -4 and 2
Why is it incorrect to say that matter contains heat?
Certain antibacterial soap kill 99% of the bacteria present on heand. Constant use of these soaps could be harmful over time because
What are examples of imagery in the Egypt Game?