estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

HELP!!Differentiate between hertz and decibel.​
Jo and Ellen are partners in a painting business. Because Jo is the office​ manager, she is to receive ​one- third more than Ellen when the profits are distribu
Phoebe is meeting with a client to present her ideas. What is recommended as the best way to present her ideas to the client? Show at least two to three differe
why communication is the life blood of all organizations​
What value of x would make lines land m parallel? ​
Define wheel and axle 4 example of wheel and axle​
what is the deadliest day in human history will mark brainiest
I NEED HELP please help me
What shape is formed from water? Linear Bent 120 Bent 109.5 Trigonal Planar
Find the surface area of the prism below.