deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLIEST IF YOU ANSWER the correct answer to this question Find area and perimeter
Roman company is preparing its cash budget for the upcoming month. the budgeted beginning cash balance is expected to be $ 44 comma 000. budgeted cash receipts
Paula, a college student, earned $3,600 one summer. During the following semester, she spent $2,500 for tuition, $650 for rent, and $430 for food. The rest went
Find the measure of the exterior angle at vertex C.
B. X(3,2) L(2,5) W(4,4) C.X(0,-3) L(-1,0) W(1,-1) D.X(-1,1) L(0,2) W(2,0) Geometry math question
What type of noun is the word “July” in the following sentence? Every July he goes on vacation to Bermuda. A. simple noun B. compound noun C. proper noun
Help answer question about triangles!
pablo finished his history assignment in2/5 hours. then he completed his english in 1/3 hours what was the total amount of time pablo spent doing these two assi
Which of the following is an example of personification? “I was a zombie, a robot, devoid of concern for any one, myself included…” “My shoes crunched on the gr
A mortgage broker rents office space from a title company at a discount in exchange for referring customers for settlement services. which federal law does this