Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

descibe the process that produced the bretz floods
Why must organisms reproduce?
Jerry's haircut cost $15 he gave the barber A 10% tip what was the total cost A:20.00 B:16.50 C:1.50 D:25.00
To win a game, you need at least 45 points. Each question is worth 3 points. Write and solve an inequality that represents the number of questions you need to a
which us states has an address od 70n latitude, 150 w longitude?
How does the phosphorous cycle differ from the nitrogen cycle and the carbon cycle?
. Any fracture or system of fractures along which Earth moves is known as a A. stress. . A.stress. B. fault. C. deformation. D. strain.
solve : 11 (9-v)=0 a) -9 b) 9 c) 99 d)-99
Native American knowledge helped European settlers in many ways. Which of the following best illustrates this idea? Some Native Americans converted to Christia
do cells actually burn glucose? explain