mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

Johnny has 64 marbles. mark has m marbles. if johnny has 16 times as many marbles as mark. how many marbles does mark has?
Please give me some tips on how to write a thriller novel as fast as possible
Please help me out on this question
What kind of igneous rock usually contains large crystals?
@SENPAITRILL Please help
HELP PLEASE!!!!!!!!!!
At what age should It be appropriate to loose a woman's virginity?
writing sentences help?!?!
Will up-vote! What is 19.2 * 10^8 minutes in hours? A. 1.152 × 10^11 ​h​ B. 1.152 × 10^7 ​h C. 3.200 × 10^9 ​h​ D. 3.200 × 10^7 ​h​
The solar system formed from the A. collapse of an interstellar cloud.   B. grouping together of asteroids. C. explosion of an interstellar sun.   D. collision