lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

54% of 76.8 = ___ estimate
Suppose you fill a grass with ice cubes. When the ice cubes melt, is the glass still full?
What characteristics do atoms of carbon-12, carbon-13, and carbon-14 have in common?
What is the justification for each step in solving the inequality? −7(3+8x)+5x≤1−62x
Which style of writing was used in Sumer? A:cuneiform B:hieroglyphics C:petroglyphs D:scripture
What property is 87 times 3 equals 3 times 87?
a repeating decimal is a decimal with a pattern of numbers that repeat. true false
Translate the word phrase into a math expression.    Antwan pays $12 per hour to rent a canoe for the afternoon.
There are 84 students going on a field trip each bus can hold 35 people how many buses are needed
Explain the constitutional dilemma faced by Thomas Jefferson in the Louisiana Purchase and identify the effects on the Louisiana Purchase on the US internally a