ashleystrickland155
ashleystrickland155 ashleystrickland155
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Only need help on number 8. Thanks in advance. Must show work. If you do I will give you brainliest. :)

Only need help on number 8 Thanks in advance Must show work If you do I will give you brainliest class=

Respuesta :

Ukmmmmm
Ukmmmmm Ukmmmmm
  • 01-10-2020

Answer:

Necklace cost $144 and bracelet cost $48

Step-by-step explanation:

call x is the price of necklace, y is the price of bracelet

because necklace cost 3 time as much as the bracelet

=> 3x = y

A necklace and a bracelet cost $192

=> x + y = 192

=>set of equations

3x = y and x+y = 192

x= 3y and 3y + y = 192

=> y = 48 and x = 3 . 48 = 144

Answer Link

Otras preguntas

Which type of transport requires energy to move sodium ions from a low concentration across the intestinal wall into a higher concentration? A. Active transp
What is absolutism? A. The practice by monarchs of undergoing daily absolution to keep states free of the burden of sin. B. The belief that all citizens within
What file system helps you remember that a certain action must be taking on a certain date
what are four examples of rational numbers
is 4m greater than 400 dm
Helium (He) and neon (Ne) are elements in Group 8A of the periodic table. How do the electron dot diagrams of these elements compare? A. The electron dot diagra
What was the original rfc number that described telnet?
Elijah buys 5 pens and 4 pencils for $18.50. He may also buy 3 pens and 6 pencils for $16.50. How much does one pen cost?
What is the relationship between gross pay and net pay? A. Gross pay is less than net pay. B. Gross pay is more than net pay. C. Gross pay is the same as net pa
What population is affected by the No Child Left Behind Act