buddie2322 buddie2322
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada


Paul bought a soft drink and a sandwich for $9.90. What equation may be used to find the price of each item if the sandwich cost 3.5 times as much as the soft drink?
A) x = 9.90
B) 2x = 9.90
C) 3.5x = 9.90
D) 3.5x + x = 9.90

Respuesta :

milkeyway2020 milkeyway2020
  • 01-10-2020
C) 3.5x + x = 9.90.
Answer Link
samradzaferi12 samradzaferi12
  • 01-10-2020
The answer 3.5+x = 9.90 hope this helps lmk if it’s correct!!
Answer Link

Otras preguntas

where is y=-1/2x-2 on the graph​
PLEASE PLEASE HELP ASAP!
100 points please help !!!! right answer only
I need this pls and thank you.
Correct ¿Qué cree Emily? Ella cree que en el futuro se mudará a Chile.Correct ¿Qué prefiere Víctor? Él prefiere Argentina Correct ¿Qué le gusta a Marta? ella le
From the Shot Size Cheatsheet, which shot shows from the knees to the top of the head?
Guys help please Determine the ratio in the picture below
what are the three steps of conjugation
The sum of two consecutive integers is at least 14. What is the least possible pair of integers? A. 6 and 7 B. 4 and 5 C. 8 and 9 D. 7 and 8
Write an equation of the line with a slope of -3 and y-intercept of 0. I need help!!!!