sophieispears sophieispears
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of a yard string at eleven cents per inch

Respuesta :

savagekingg123 savagekingg123
  • 03-09-2020

Answer:$1.32

Step-by-step explanation:

Answer Link
Immabeegboinow Immabeegboinow
  • 04-09-2020
There are 36 inches in a yard. 11 times 36 is 396, and since there are 100 cents in a dollar, we know that a yard of string is $3.96.
Answer Link

Otras preguntas

An ice chest contains 3 types of drinks: 10 apple juices, 15 grape juices, and 15 bottles of water. what is the probability that a drink selected randomly from
click for the question !!!!!!
A car takes 55.3 seconds to travel 1 mike. How long does it take The card to travel 5.8 miles? Round to the nearest whole number to find the estimated answer. F
Someone help please
what does that mean?
Vanessa mane 6 sandwiches for a party and cut all into fourths. How many 1/4- sandwich pieces did she have?
A gallon of stain can cover a square deck with an area of 300 square feet.about how long is each side of the deck?round your awnser to the nearest foot.
What is the variable in my experiment?
75 square feet of tile for $126 What is the unit rate
A 25cm long , 10cm wide and 15cm high pond is 3/5 filled with water .How much more water is needed to fill up the pond?