diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Skylar and Rodrigo each recorded how far they traveled while skateboarding. Skylar traveled 65 feet in 5 seconds and Rodrigo traveled 108 feet in 8 seconds. How
A particle accelerates from rest at 3m/s^2. What is its speed 6.2s after the particle starts moving?
If smart in math please answer this question I will reward you with brainlest IF CORRECT!
Find the measures of two suplametery angles if their measures are in the givin ratio 2:3
HELP PLEASE I NEED IT ASAP!! THIS WILL MEAN A LOT!! The ordered pair (x,y)=(8, 6) is the solution of the following system of linear equations x = 1/10y + a y =
Unde işi găseşte locul castana?
Any two social evils.​
Coloured it ;) is it nice?​
Which qualities makes robin hood a hero? Select three options
Help !!!! i believe they are multiple choice so please pick all that apply