moss768 moss768
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kerri went to the store and bought a magazine for $4 and 8 candy bars. Kerri spent a total of $16. Write
an equation to model this situation and find the cost of each candy bar.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-09-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

__ + 4 = 16

so 16-4

= 12/8 so it makes 1.50$

Answer Link

Otras preguntas

Find the diameter of the circle. please.
5-x=3 Work out the value of x
help pls for geometry!!
Question 3 (2 points) A student observes a cell using an electron microscope. She sees a nucleus, a cell wall, DNA, and cytoplasm. She classifies the cell as pr
The diagram below shows scalene triangle WXY. The measure of Angle W X Y is Triangle X W Y. Sides W Y and X Y extend to form exterior angle at point Y with a m
2) What are the typical cases in small claims court?|
Which of the following statements BEST explains the data in the table? А The acceleration determines the total distance traveled, B The acceleration determines
what is sales tax and tip​
Can someone help me?!!!!!
A dropped ball gains speed because its nature is to become closer to Earth, its velocity changes. a gravitational force acts on it Of inertia