keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

What is the coefficient of y in the expression 12+3y-2x?
Please tell me five slogans on conservation of natural vegetation.
What is the approximate circumference if the circle that has a center at (2,1) ans passes through the point (2,5). 1. 8 units 2. 13 units 3. 25 units 4. 50 unit
Al washed a car in 6 minutes. Fred washes the same car in 8 min. How long dies it take Al and Fred to wash the car together?
The diameter of your bicycle wheel is 25 inches. How far will you move in one turn of your wheel?
Buck drove 220 miles in 5 hours. What was his average rate of speed?
What is the lateral area of the rectangular prism? Assume the prism is resting on its base. A. 135 in2 B. 270 in2 C. 300 in2 D. 310 in2
A 4.5 newton object is placed in a tank of water. If the water exerts a force of 4.0 newtons on the object, will the object sink or float?
if you live 35 miles from work & drive 35 mph how long would it take to get there
what time is 9 hours and 30 minutes before. 4:25