Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

The ratio of the perimeters of two similar triangles is 4:3. What are the areas of these triangles if the sum of their areas is 130cm2?
eeeek help, I don’t exactly know how to calculate the width of the missing shape!
y=|x−5|+|x+5|, if x>5
Which of the following should a woman NOT wear to work? shoes with heels skirts that fall at the knee tops with spaghetti straps pants of any kind
How does gas exchange work at diffusion level
Y is inversely proportional to X. When X=3, Y=8. Work out the value of Y when X=8
Find x of this shape.
Who lost the French and Indian war
A direct democracy is also known as a __________ democracy.A.sureB.pureC.simpleD.representative   Please select the best answer from the choices providedABCD​
The length of a rectangle is 3 centimeters more than 3 times the width. If the perimeter of the rectangle is 46 centimeters, find the dimensions of the rectangl