ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Explain the proclamation of neutrality and why it was issued
compare and contrast African art with the work of modern and contemporary artists
What is the purpose of a hook in a speech?
18) Displacement is to velocity as ____________ is to acceleration. A) direction B) speed C) time D) velocity
What caused the Vietnam War?!
What are some reasons why young people joined the red guards
For each sentence, identify the sentence error (sentence fragment or run-on sentence). The curtains are worn out, they need to be replaced. Where the sidewalk
identify the two rational numbers. A) √2 B) 1.01 C) 1.010010001... C) -2/5
The best way to convince a parent that you will be responsible and will never ever let it happen again, and just for one chance. Making it remarkable please.
What does your circulatory system and nervous system have in common