meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

Lupo Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on machine-hours. The company based its predetermined
Please help me answer this.
i have 7 mins to turn in, what’s the answer?? thanks :)
If it is 9 am in San Francisco, is it also 9 am in New York? Why or why not?
28 is 50% of what number?
AHAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA HELP ME IM GOING CRAZY XDDDDDD
Kwan said that the product of 5/6 × 2 1/3 is 10/3. How can you tell that his answer is wrong?
I bad at division i was good at it in 2nd grade but then i lost it
Prompt What is liability?
While editing a story you've written, you realize that you've used the word funny a number of times. How might you use a reference source to improve your word c