SecretUserXx
SecretUserXx SecretUserXx
  • 03-08-2020
  • Mathematics
contestada

four pencils and a ruler cost $1. six pencils and three rulers cost $2.10. find the cost of three pencils and thirteen rulers.​

Respuesta :

Leora03
Leora03 Leora03
  • 07-08-2020

Answer:

$ 5.65

Step-by-step explanation:

let the cost of a pencil and a ruler be $p and $r respectively.

4p +r= 1 -----(1)

6p +3r= 2.10

divide by 3 throughout:

2p +r= 0.70 -----(2)

Q: 3p +13r= ?

(1) -(2):

(4p +r) -(2p +r)= 1 -0.70

4p +r -2p -r= 0.30 (expand)

2p= 0.30 (simplify)

p= 0.30 ÷2 (÷2 on both sides)

p= 0.15

subst. into (1):

4(0.15) +r= 1

r +0.60= 1

r= 1 -0.60

r= 0.40

cost of three pencils and thirteen rulers

= 3p + 13r

= 3(0.15) + 13(0.40)

= 0.45 + 5.20

= $5.65

Answer Link

Otras preguntas

evaluate 11-(-8)-(-3)
why are dolphins and whales called mammals even they swim like
What is the main difference between prokaryotes and eukaryotes? A. Eukaryotes don't have a cell membrane, and prokaryotes do. B. Prokaryotes don't have a cell
Can someone help me with this due in 10 minutes
This body system breaks down nutrients so they can be used by the body. It includes organs such as the esophagus, stomach, liver and intestines. Skeletal System
What is your expectation of this industrial psychology
Giselle: The government needs to ensure that the public consumes less petroleum. When things cost more, people buy and use less of them. Therefore, the governme
Simplify the expression 8^2+9(12/3*2)-7 Step by step please :)
Function yes/no Why or why not? (Look at picture)
why is grammar important