sofiarestifo24 sofiarestifo24
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

One store is selling 3/4 of a bushel of apples for 9$ and another store is selling 2/3 of a bushel of apples for $9 which store has a better deal explain

Respuesta :

cierrajr127 cierrajr127
  • 02-09-2016
2/3 is the better deal because you a splitting the bushel into larger portions.  The more that you have to split something, the less you will get.
Answer Link

Otras preguntas

Jeannie discovered that the ratio of kilometers to miles is 1 to 0.6. When her family was driving in Canada, she saw a sign that said it was 80 kilometers to Mo
is 5x2y and (2xy2 + x2y) a monomial or bonomial
What is the volume of the cone
How was John C Fremont different from other explorers
i need three reasons why people should stop smoking please and thank you. please not because it can give cancer and kill people
Peter's Party Zone sells cups in packages of 6 and plates in packages of 8. Shaniya is hosting a birthday party for her little sister and wants to have the same
Which two points of view are used in this excerpt from “Games at Twilight” by Anita Desai? It then occurred to him that he could have slipped out long ago, das
peptide bonds between amino acids formed primarily on the cells
Individuals described as "left of center" have (4 points)
Compare and contrast cellular respiration and photosynthesis.