waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

a rectangle bulletin board board is 1 1/5 meters wide and 2 meters tall what is the area of the bulletin board
Which of the following sentences has both a compound subject and a compound object?        A. John and his wife danced and sang.   B. Amy and Paul watched
1. which event in "Borders" is an example of a flashback?A. the mother tells the border guards she is going to visit her daughter in salt lake city.B. the narra
A factory makes processors for use in computers. it is known that about 90% of the processors meet specifications. every week a sample of 18 processors is selec
2. Seiji and Gavin both worked hard over the summer. Together they earned a total of $425. Gavin earned $25 more than Seiji. (a) Write a system of equations for
Can someone help me find the slope of the line going through
What county did Kaiser Wilhelm 2nd belong to.(I know the answer just needed to know how to use this properly)
Which perspective focuses on the biological basis for universal mental characteristics?
An oligopoly exists when there are many small businesses selling one standardized product. a. True b. False
How are these terms related? collaborate : teammate synonym antonym neither a synonym/antonym, but related unrelated skip?