1217ainaraasanchezbt 1217ainaraasanchezbt
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pack of 6 waters costs $5.10. How much does 1 water cost?

Respuesta :

CHERLYNnotCHERRY
CHERLYNnotCHERRY CHERLYNnotCHERRY
  • 01-06-2020

Answer:

The cost of 1 water is $0.85.

Step-by-step explanation:

Given that a pack of 6 water costs $5.10 so in order to find the cost of 1 water, you have to divide it by 6 :

[tex]6water = 5.10[/tex]

[tex]1water = 5.10 \div 6[/tex]

[tex]1water = 0.85[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this, I CANNOT get this wrong.​
What object can an S wave travel through? -air -magma -soil -water
aluminium is obtained industrially by the electrolysis of aluminium oxide heated to high temperatures. the positive electrodes used in electrolysis of aluminium
round 211,647 to the nearest thousand​
Why does Malcolm X predict that people in America would be "astounded” by his letter (page 346)?
Which statement will read an entire line of input into the following string object? Select one: a. cin << address; b. cin address; c. getline(cin, address
According to all known laws of aviation, there is no way that a bee should be able to fly. Its wings are too small to get its fat little body off the ground. Th
We know angle A=74º, angle B=77º, angle C=70º, angle D=39º, and angle E=36º. What is the measure of angle F in degrees?
What is the last usable host IP address on the 192.168.32.9/30 network?
Round the nearest 2 decimal places, 892/15=