kathytwilight1135
kathytwilight1135 kathytwilight1135
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rachel bought 8 pounds of granola at $3.10 a pound for a hiking trip. How much did she spend altogether?

Respuesta :

lovelilly23470aj lovelilly23470aj
  • 04-05-2020

8 x 3.10 = 24.80

She spent $24.80 all together

Answer Link

Otras preguntas

In the diagram of a gate, the horizontal bars are parallel and the vertical bars are parallel. Find x and y. Complete the explanation Indicating which postulate
Angle ABC is taken by a dilation with centerpoint, P and scale factor of four to angle A’B’C’ the measure of angle, BCA is 75° what is the measure of angle B’C’
Help with is ixl please
A circle with a radius of 5 is transformed into the following function: (x/3)² + (5y)² = 25 What percentage of the original circle's area is the area of the new
Is 181 prime or composite? Justify your answer. A. 181 is prime because it has a factor of 9. B. 181 is prime because its only factors are 1 and itself. C. 181
The study of the communicative function of touch is known as A) haptics. B) paralinguistics. C) chronemics.
The monthly cost of water use is a linear function of the amount of water used (HCF). The cost for using 16 HCF of water is $39.04, and the cost for using 44 HC
1. Arc QR = Arc RS = 2. Find x and y -- if your answer is not a whole number, round to the tenths!
PLSS HELP MEEE!! It'll be very appreciated
A population of 50 foxes in a wildlife preserve doubles in size every 14 years. The function y = 50.2*, where x is the number of 14-year periods, models the pop