chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Anybody can help me with this question please

Anybody can help me with this question please class=

Respuesta :

tonb
tonb tonb
  • 02-05-2020

Answer:

2 cookies per dollar

Step-by-step explanation:

You can take any point on the line, turn it into a fraction and simplify.

For example: 4 cookies cost $2.

4 cookies per 2 dollar is 2 cookies per 1 dollar (divide by 2)

If you take another point, e.g., 14 cookies for 7 dollar, you'll be dividing by 7 to simplify and get the same answer.

Answer Link
adrguz77
adrguz77 adrguz77
  • 02-05-2020
2 cookies per dollar mark me as BRANLIEST
Answer Link

Otras preguntas

1.What Canadian landform covers about half of the country? A)the Interior Plains B) the Canadian Shield C) the St. Lawrence Lowlands D) the Yukon Territory 2.Wh
What are elie's thoughts about god at this point book. Night
what is the term of office for supreme court justices? when can they be removed?
does our body has cells
Decide whether the sentence is clear or has an unclear, missing, or confusing antecedent. Then choose the label that best describes the antecedent. The clear bl
What is 14.613 rounded to the nearest tenth?
What plate is the largest and what plate is the smallest
There are two types of intaglio printing, etching and engraving. What is the primary difference between the two?
Three students share 5 peaches equally. How many peaches does each student get?
Who was most famous for giving his 'V' for victory hand signal at public meetings ?